Oval Link Bracelet
- Varumärke:
- By Aagaard
- Produkttyp:
- Armband
- Mer information:
- OneSize
- Längd:
- 200 mm (20 cm)
- Färg:
- Silverfärg
- Material:
- Silver sterling 925
- Artikelnummer:
- 1601-S-S24
- EAN:
- 5710880127456
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
By Aagaard
By Aagaard är en del av Aagaard Jewellery, som har skapat smycken sedan 1946. Bakom varje smycke ligger en djup respekt för hantverket och en förståelse för vad som gör ett smycke tidlöst - den rätta balansen mellan form, material och uttryck.
Kollektionen är designad för att passa in i din vardag och för de stunder som förtjänar något speciellt. Smyckena kan bäras ensamma som ett stillsamt statement eller kombineras i en personlig lager-på-lager-look med mer djup och karaktär. Den klassiska, skandinaviskinspirerade looken är genomgående - ren, feminin och aldrig överdriven.
By Aagaard arbetar med 925 guldpläterat sterlingsilver och 925 sterlingsilver och utvalda detaljer i sötvattenspärlor och cubic zirconia - material som ger varje smycke en varm glöd och en hållbarhet som sträcker sig långt bortom säsongen.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Silver Sterling 925
Sterling silver 925 är ett av de mest använda materialen för smycken. "925" betyder att smycket består av 92,5% rent silver och 7,5% andra metaller, vilket gör det mer robust för vardagsbruk. Det ger ett klassiskt silverutseende som är lätt att styla, och med enkel skötsel kan smyckena hålla sig vackra under lång tid.
Mer om Oval Link Bracelet
Oval Link Bracelet är skapat med ett enkelt och tidlöst uttryck, där rena linjer och ett klassiskt formspråk ramar in designen. Armbandet är tillverkat i både 925 guldpläterat sterlingsilver och 925 sterlingsilver och har en längd på ca 20 cm.
Designen består av ovala kedjelänkar för en lätt och harmonisk look med en mjukare struktur än traditionella kedjor. De rundade formerna skapar en lugn rytm i designen, vilket ger armbandet en elegant och bärbar karaktär.
Den enkla kedjedesignen gör armbandet lämpligt för både vardagsbruk och mer formella tillfällen. Det kan bäras ensamt som ett diskret statement eller kombineras med andra smycken för en mer personlig lager-på-lager-look. Kombinationen av silver och guldpläterad yta ger flexibilitet i stylingen och gör det enkelt att anpassa looken till olika smyckesstilar.
By Aagaard är en del av Aagaard Jewellery, som har arbetat med smycken sedan 1946 och är känt för ett klassiskt, skandinaviskt inspirerat designuniversum i sterling silver 925 och guldpläterat sterling silver 925. Materialen är valda med fokus på hållbarhet och ett rent, tidlöst utseende.
Varumärket fokuserar på smycken med hög användbarhet och ett lugnt designuttryck där estetik och funktion går hand i hand. Detta skapar en kollektion som kan bäras säsong efter säsong utan att förlora i relevans.
Hos A-Hjort hittar du Oval Link Bracelet som en del av ett noga utvalt sortiment med fokus på kvalitet, snabb leverans och en enkel och trygg shoppingupplevelse.