Creoles, 2 x 16.5 mm
- Varumärke:
- Essentials by Aagaard
- Produkttyp:
- Örhängen
- Mer information:
- Creol
- Bredd:
- 2 mm (0,2 cm)
- Färg:
- Silverfärg
- Material:
- Silver sterling 925
- Artikelnummer:
- 11994034
- EAN:
- 5710879762897
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
Essentials by Aagaard
Essentials by Aagaard kombinerar klassisk smyckesdesign med enkla, tidlösa former som är gjorda för att bäras om och om igen. Kollektionen består av eleganta smycken i sterling silver, guldpläterat silver, guld och vitguld som passar både till vardags och till fest. Från delikata hängen och örhängen till personliga symboler och klassiska favoriter som är lätta att styla ensamma eller tillsammans. Hos A-Hjort hittar du ett noga utvalt sortiment från Essentials by Aagaard, där kvalitet, funktionalitet och tidlös design går hand i hand.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Silver Sterling 925
Sterling silver 925 är ett av de mest använda materialen för smycken. "925" betyder att smycket består av 92,5% rent silver och 7,5% andra metaller, vilket gör det mer robust för vardagsbruk. Det ger ett klassiskt silverutseende som är lätt att styla, och med enkel skötsel kan smyckena hålla sig vackra under lång tid.
Mer om Creoles, 2 x 16.5 mm
Tänk på de där örhängena som alltid sitter i örat. Inte de festliga, inte de symboliska - utan de som bara sitter där, dag efter dag, för att de passar till allt och inte kräver någonting. De här creolerna från Essentials by Aagaard i rodiumpläterat sterlingsilver är gjorda för att fylla precis den rollen. Den rundade formen är välproportionerad och klassisk, klick- eller vippstängningen är exakt och enkel, och den rodiumpläterade ytan ger sterlingsilvret ett skydd som håller utseendet intakt över tid.
Det är en modell som inte tvingar någon att ta ställning. Den fungerar på egen hand med ett rent och minimalistiskt utseende. Den fungerar som ett par med en välbalanserad klassisk finish. Och den fungerar som den lugna och neutrala basen i en öronstack, där de andra örhängena får utrymme att definiera looken.
Essentials by Aagaard arbetar med material som guld, vitguld och sterlingsilver och enkla former med högt bruksvärde - en kollektion som är skapad för det vardagliga och bestående snarare än det flyktiga och trendiga.
Hos A-Hjort hittar du ett utvalt sortiment från Essentials by Aagaard och en trygg och enkel shoppingupplevelse, oavsett om smycket är till dig själv eller till någon annan.