Freshwater Pearl Stud Earrings, 4 mm, 8kt
- Varumärke:
- Essentials by Aagaard
- Produkttyp:
- Örhängen
- Mer information:
- Stick
- Diameter:
- 4 mm (0,4 cm)
- Färg:
- Guldfärg, Vit
- Material:
- Guld
- Pärlor / Stenar:
- Sötvattenspärlor
- Artikelnummer:
- 0893604-30
- EAN:
- 5706474059531
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
Essentials by Aagaard
Essentials by Aagaard kombinerar klassisk smyckesdesign med enkla, tidlösa former som är gjorda för att bäras om och om igen. Kollektionen består av eleganta smycken i sterling silver, guldpläterat silver, guld och vitguld som passar både till vardags och till fest. Från delikata hängen och örhängen till personliga symboler och klassiska favoriter som är lätta att styla ensamma eller tillsammans. Hos A-Hjort hittar du ett noga utvalt sortiment från Essentials by Aagaard, där kvalitet, funktionalitet och tidlös design går hand i hand.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guld
Guld är en ädelmetall som är känd för sin varma lyster och höga motståndskraft mot korrosion och oxidation, vilket gör att den behåller sitt vackra utseende över tid. I smycken används vanligtvis 14 eller 18 karat guld, där karat anger hur stor del av smycket som är rent guld. Genom att blanda guld med andra metaller blir smyckena mer robusta för daglig användning.
Sötvattenspärlor - färger, äkthet och skötsel
Sötvattenspärlor är äkta, naturligt skapade pärlor som bildas inuti sötvattensmusslor och är kända för sin mjuka, eleganta lyster. De finns oftast i vita och krämiga nyanser, men kan också ha rosa, persiko eller svagt lavendelfärgade undertoner. Till skillnad från pärlemor, som är material från skalet, är sötvattenspärlor själva pärlan – ofta rund eller lätt oval med naturliga variationer. Det gör varje pärla unik och ger ett mer organiskt, lyxigt uttryck. Sötvattenspärlor kräver skonsam skötsel, särskilt när det gäller parfym, hårspray och långvarig kontakt med vatten.
Mer om Freshwater Pearl Stud Earrings, 4 mm, 8kt
Pärlörhängen i guld är ett av de där valen som inte behöver förklaras - man förstår dem bara. Dessa stiftörhängen med sötvattenspärla från Essentials by Aagaard i 8 karat guld bygger vidare på den förståelsen och levererar ett smycke som är enkelt, feminint och mångsidigt för alla tillfällen. Guldets varma ton ger pärlans naturliga glöd den rätta kontrapunkten, och den enkla infattningen gör att fokus ligger på materialet snarare än konstruktionen.
Det här är örhängen för den som vill ha ett smycke med substans utan överdrift. Det är dem man tar på sig när man vill ha något som bara sitter rätt - och det är dem man ger vidare när man vill ha en gåva som inte kräver någon förklaring. Familjen fungerar bra som fasta favoriter i smyckeskrinet just för att de aldrig känns fel, oavsett vad dagen för med sig.
Essentials by Aagaard håller sig till material som guld, vitguld och sterlingsilver och enkla former med högt bruksvärde - smycken som är utformade för att passa in i många olika liv och livsfaser utan att förlora sitt uttryck.
Hos A-Hjort hittar du ett utvalt sortiment från Essentials by Aagaard och en trygg och enkel shoppingupplevelse, oavsett om smycket är till dig själv eller till någon annan.