Eos' Earrings Black Enamel
- Varumärke:
- House Of Vincent
- Produkttyp:
- Örhängen
- Mer information:
- Stick
- Längd:
- 20 mm (2 cm)
- Färg:
- Guldfärg, Svart, Vit
- Material:
- Guldpläterat sterlingsilver 925
- Artikelnummer:
- 15296
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
House Of Vincent
House Of Vincent grundades 2017 av Julie Mai och Matias Milton och är baserat på berättelsen om världsresenären Vincent, vars liv, minnen och möten utgör grunden för varumärkets universum. Med inspiration från hans smycken från alla kontinenter skapar House Of Vincent design som hyllar hantverk, personlighet och ett liv fyllt av berättelser. Kollektionerna i sterling silver och guldpläterat silver är skapade som moderna kapitel och små konstverk, där varje smycke blir en vers - och varje bärare en berättare.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guldpläterat sterlingsilver 925
Guldpläterat sterling silver 925 är äkta sterling silver (92,5% silver) med ett tunt lager guld på ytan, vilket ger ett varmt guldfärgat utseende. Guldplätering görs vanligtvis med guld i cirka 18-22 karat, så färgen kan variera i ton. Eftersom beläggningen är en yta bibehålls finishen bäst med varsam användning och rätt skötsel.
Mer om Eos' Earrings Black Enamel
Örhänget Eos från House of Vincent är en elegant fusion av ljus och mörker. Örhänget är inspirerat av gryningens gudinna och har en poetisk kontrast mellan midnattssvart emalj och gnistrande vita nanokristaller som fångar ljuset med fin dramatik. Det grafiska uttrycket är både sofistikerat och mystiskt - ett smycke som känns som gjort för övergångarna mellan natt och dag, lugn och rörelse. En modern amulettdesign med symboliskt djup och estetisk precision.
House of Vincent skapar smycken där varje detalj har karaktär. Med hjälp av material som guldpläterat sterlingsilver, emalj och kristaller formas kollektionerna som små konstverk baserade på naturens rytmer, himlakroppar och inre transformation. Varumärkets uttryck är skulpturalt och tidlöst - och alltid med ett tydligt fokus på kvalitet och medvetna val.
Hos A-Hjort hittar du ett noga utvalt urval av House of Vincent-kollektioner. Utforska de matchande ringarna, halsbanden och armbanden, som alla bär varumärkets signatur.
När du väljer House of Vincent hos A-Hjort får du alltid fri presentinslagning och enkel bytesservice. Ett ypperligt tillfälle att hitta ett smycke som känns personligt, starkt och gjort bara för dig - eller som en speciell gåva med mening.