Fortune Teller Hoops Small
- Varumärke:
- House Of Vincent
- Produkttyp:
- Örhängen
- Mer information:
- Creol
- Diameter:
- 12 mm (1,2 cm)
- Färg:
- Guldfärg
- Material:
- Guldpläterat sterlingsilver 925
- Artikelnummer:
- 11514
- EAN:
- 5744003060801
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
House Of Vincent
House Of Vincent grundades 2017 av Julie Mai och Matias Milton och är baserat på berättelsen om världsresenären Vincent, vars liv, minnen och möten utgör grunden för varumärkets universum. Med inspiration från hans smycken från alla kontinenter skapar House Of Vincent design som hyllar hantverk, personlighet och ett liv fyllt av berättelser. Kollektionerna i sterling silver och guldpläterat silver är skapade som moderna kapitel och små konstverk, där varje smycke blir en vers - och varje bärare en berättare.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guldpläterat sterlingsilver 925
Guldpläterat sterling silver 925 är äkta sterling silver (92,5% silver) med ett tunt lager guld på ytan, vilket ger ett varmt guldfärgat utseende. Guldplätering görs vanligtvis med guld i cirka 18-22 karat, så färgen kan variera i ton. Eftersom beläggningen är en yta bibehålls finishen bäst med varsam användning och rätt skötsel.
Mer om Fortune Teller Hoops Small
Fortune Teller framstår som klassisk, enkel och detaljerad med sina handgjorda vågor. Bär den ensam, i par eller kombinera den med andra stilar för att skapa en personlig look.
Tillverkad av 100% återvunnen mässing.
Örhängena finns även i storlek medium.