Sara Blue Pendant
- Varumärke / Brand:
- Izabel Camille
- Produkttyp:
- Hänge
- Mer information:
- Pendant
- Längd:
- 15 mm (1,5 cm)
- Färg:
- Silverfärg, Blå
- Material:
- Silver sterling 925
- Artikelnummer:
- 16768
- EAN:
- 5710143108505
- Leveranstid: 2-7 arbetsdagar
- Gratis frakt och presentförpackning
- 60 dagars returrätt
Mer om Sara Blue Pendant
Sara Blue Pendant i blå kalcedon är ett tidlöst och mångsidigt smycke som kombinerar enkel elegans med en fräsch färgaccent. Den fasetterade ädelstenens djupa men ändå mjuka blå ton skapar ett lockande färgspel som reflekterar ljuset på ett subtilt och sofistikerat sätt. Stenen är infattad i polerat sterlingsilver, vilket framhäver den svala färgen och skapar en modern, ren look.
Som en del av Sara-kollektionen är detta hänge skapat med fokus på att ge dig friheten att styla smyckena på ditt eget sätt. Det kan bäras ensamt på en fin silverkedja för en subtil och klassisk look eller kombineras med andra hängen och olika kedjelängder för en mer personlig och lager-på-lager-look. Hängsmycket är utformat som ett sidodroppshänge, vilket gör det perfekt att använda på vanliga creoler, där det ger både färg och rörelse till dina örhängen.
Blå kalcedon är känd för sina lugnande nyanser och sin förmåga att skapa harmoni i en outfit. Färgen är mångsidig och lätt att styla, den kan framhäva varma toner i guld, svala toner i silver och fungerar bra med andra färger i din smyckessamling.
Med sina 1,5 cm är Sara Blue Pendant varken för stort eller för litet, utan precis lagom balanserat för att fungera som ett subtilt blickfång. Det är tillverkat av 100 procent återvunnet sterlingsilver, som är helt nickelfritt, vilket gör det skonsamt mot huden och bekvämt att bära hela dagen. Silvret är högpolerat för att säkerställa en hållbar yta som behåller sin vackra lyster över tid.
Detta hänge är perfekt för både vardagsbruk och speciella tillfällen. Till vardags kan det ge en touch av färg till en enkel outfit, medan det på fester kan kombineras med matchande örhängen eller armband från Sara-kollektionen för en mer samordnad look.
Hos A-Hjort får du alltid fri frakt, vacker presentförpackning utan extra kostnad och en enkel och flexibel bytesservice. Det betyder att du kan beställa Sara Blue Hänge med tillförsikt, antingen som en present till dig själv eller som en omtänksam present till någon speciell.
Sara Blue Pendant i silver är ett smycke som kombinerar färg, kvalitet och mångsidighet i en enkel design. Det är en investering i ett modernt smyckekonstverk som kan bäras om och om igen på otaliga sätt.
