Ella Light Pink Hoops
- Varumärke:
- Nuni Copenhagen
- Produkttyp:
- Örhängen
- Mer information:
- Creol
- Diameter:
- 10 mm (1 cm)
- Färg:
- Guldfärg
- Material:
- Guldpläterat sterlingsilver 925
- Pärlor / Stenar:
- Sötvattenspärlor, Zirkonia
- Artikelnummer:
- 16314
- EAN:
- 5714682029192
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
Nuni Copenhagen
Nuni Copenhagen lanserades 2019 av makarna Maria Fodeh och Kenny Christensen, som delar en stark kreativ drivkraft och över 30 års branscherfarenhet. Nuni Copenhagen kombinerar färger, pärlor och stenar i feminina, handgjorda smycken med ett modernt och lekfullt uttryck. Kollektionerna omfattar örhängen, halsband och armband. Nuni Copenhagen sticker ut med sitt livfulla, tillgängliga och moderna designuniversum.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guldpläterat sterlingsilver 925
Guldpläterat sterling silver 925 är äkta sterling silver (92,5% silver) med ett tunt lager guld på ytan, vilket ger ett varmt guldfärgat utseende. Guldplätering görs vanligtvis med guld i cirka 18-22 karat, så färgen kan variera i ton. Eftersom beläggningen är en yta bibehålls finishen bäst med varsam användning och rätt skötsel.
Sötvattenspärlor - färger, äkthet och skötsel
Sötvattenspärlor är äkta, naturligt skapade pärlor som bildas inuti sötvattensmusslor och är kända för sin mjuka, eleganta lyster. De finns oftast i vita och krämiga nyanser, men kan också ha rosa, persiko eller svagt lavendelfärgade undertoner. Till skillnad från pärlemor, som är material från skalet, är sötvattenspärlor själva pärlan – ofta rund eller lätt oval med naturliga variationer. Det gör varje pärla unik och ger ett mer organiskt, lyxigt uttryck. Sötvattenspärlor kräver skonsam skötsel, särskilt när det gäller parfym, hårspray och långvarig kontakt med vatten.
Mer om Ella Light Pink Hoops
Möt Ella Earring Light Pink från Nuni Copenhagen - de perfekta små örhängena som bevisar att elegans inte behöver vara stort för att göra ett stort intryck. Dessa små skönheter är gjorda för att ge en subtil men strålande touch till din vardagsstil eller för att komplettera din sofistikerade look.
Örhängena är tillverkade av 24 karat guldpläterat återvunnet sterlingsilver 925, vilket innebär att du får guldets vackra, varma sken kombinerat med ett gott samvete eftersom materialet är återvunnet. Men det är inte allt! Varje örhänge är utsmyckat med gnistrande cubic zirconia-stenar som glittrar som små diamanter och en elegant sötvattenspärla i en delikat rosa nyans. Pärlans naturliga skönhet ger en klassisk och feminin touch. Med en diameter på bara 16 mm är de tillräckligt diskreta för att vara en del av vilken outfit som helst, men ändå tillräckligt iögonfallande för att bli uppmärksammade.
Ella Earring Light Pink är super mångsidiga. Föreställ dig att de lyser upp en enkel vardagslook med en touch av färg och glans, eller låt dem vara pricken över i:et på din aftonklänning. De är perfekta att mixa och matcha med andra örhängen om du har flera hål eller att bära ensamma för en ren och sofistikerad look. Den fina rosa pärlan ger dem en lekfull men elegant touch som skiljer sig från de mer traditionella pärlörhängena.
De här örhängena är mer än bara smycken, de är en liten investering i vardagsglamour och hållbar stil. Med Ella Earring Light Pink kan du känna dig elegant och säker på att du bär ett smycke som är designat med både skönhet och omsorg.