Ida Pearl Earsticks
- Varumärke:
- Nuni Copenhagen
- Produkttyp:
- Örhängen
- Mer information:
- Stick
- Längd:
- 12 mm (1,2 cm)
- Färg:
- Guldfärg, Vit
- Material:
- Guldpläterat sterlingsilver 925
- Pärlor / Stenar:
- Sötvattenspärlor
- Artikelnummer:
- 16224
- EAN:
- 5714682030051
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
Nuni Copenhagen
Nuni Copenhagen lanserades 2019 av makarna Maria Fodeh och Kenny Christensen, som delar en stark kreativ drivkraft och över 30 års branscherfarenhet. Nuni Copenhagen kombinerar färger, pärlor och stenar i feminina, handgjorda smycken med ett modernt och lekfullt uttryck. Kollektionerna omfattar örhängen, halsband och armband. Nuni Copenhagen sticker ut med sitt livfulla, tillgängliga och moderna designuniversum.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guldpläterat sterlingsilver 925
Guldpläterat sterling silver 925 är äkta sterling silver (92,5% silver) med ett tunt lager guld på ytan, vilket ger ett varmt guldfärgat utseende. Guldplätering görs vanligtvis med guld i cirka 18-22 karat, så färgen kan variera i ton. Eftersom beläggningen är en yta bibehålls finishen bäst med varsam användning och rätt skötsel.
Sötvattenspärlor - färger, äkthet och skötsel
Sötvattenspärlor är äkta, naturligt skapade pärlor som bildas inuti sötvattensmusslor och är kända för sin mjuka, eleganta lyster. De finns oftast i vita och krämiga nyanser, men kan också ha rosa, persiko eller svagt lavendelfärgade undertoner. Till skillnad från pärlemor, som är material från skalet, är sötvattenspärlor själva pärlan – ofta rund eller lätt oval med naturliga variationer. Det gör varje pärla unik och ger ett mer organiskt, lyxigt uttryck. Sötvattenspärlor kräver skonsam skötsel, särskilt när det gäller parfym, hårspray och långvarig kontakt med vatten.
Mer om Ida Pearl Earsticks
Ida Pearl Earsticks är den typ av örhängen som man inte kan låta bli att le åt. Det finns något lätt och elegant över dem som känns både klassiskt och lekfullt på samma gång. De små pärlorna glittrar som små blomknoppar och skapar en mjuk och feminin look som passar perfekt till både vardag och fest.
Designen är inspirerad av naturens egna former, där inget är exakt likadant, vilket gör dem så skira och organiska i sitt utseende. De små pärlorna är gjorda av snäckskal och har den finaste, mjuka lyster som spelar vackert med den gyllene looken i det guldpläterade silvret. Allt är tillverkat av återvunnet sterlingsilver och sedan pläterat med 24 karats guld, så både utseendet och materialvalet är något du kan gå i god för.
Storleken är helt rätt. Med sina 12 millimeter sitter de vackert och diskret på örat utan att försvinna. De är sköna att ha på sig hela dagen och passar till allt - oavsett om du har jeans och skjorta eller ska ut på stan i klänning och klackar.
Du kan bära dem ensamma för en enkel och elegant look, men de fungerar också väldigt bra tillsammans med andra örhängen om du har flera hål i öronen. Det finns något tidlöst med dem som gör att du kommer att plocka fram dem om och om igen.
På A-Hjort älskar vi smycken som känns personliga och äkta. Och det är precis vad Ida Pearl Earsticks gör. De tillför det där lilla extra till din look utan att ta över. En liten bit vardagsmagi som du kan ta med dig överallt.