Ellera Pianura Grande Earrings
- Varumärke:
- Sif Jakobs Jewellery
- Produkttyp:
- Örhängen
- Mer information:
- Creol
- Bredd:
- 2 mm (0,2 cm)
- Diameter:
- 20 mm (2 cm)
- Färg:
- Guldfärg
- Material:
- Guldpläterat sterlingsilver 925
- Artikelnummer:
- 14869
- EAN:
- 5710698070104
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
Sif Jakobs Jewellery
Sif Jakobs Jewelry grundades 2009 i Köpenhamn av guldsmeden Sif Jakobs, som ville kombinera italiensk elegans med skandinavisk minimalism. Varumärket skapar högkvalitativa smycken med fokus på tillgänglig lyx, som kännetecknas av skulpturala former och gnistrande zirkoner. Sortimentet omfattar ringar, örhängen, halsband och armband och drivs av värderingar som hantverk, elegans och självförtroende, och sticker ut med sin distinkta lyster och sitt moderna uttryck.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guldpläterat sterlingsilver 925
Guldpläterat sterling silver 925 är äkta sterling silver (92,5% silver) med ett tunt lager guld på ytan, vilket ger ett varmt guldfärgat utseende. Guldplätering görs vanligtvis med guld i cirka 18-22 karat, så färgen kan variera i ton. Eftersom beläggningen är en yta bibehålls finishen bäst med varsam användning och rätt skötsel.
Mer om Ellera Pianura Grande Earrings
De här vackra örhängena finns i två eleganta utföranden: ett i 925 sterlingsilver pläterat med 18 karat guld och ett i rhodierat 925 sterlingsilver, båda med polerad yta. Båda versionerna utstrålar tidlös elegans och sofistikering, och deras enkla design gör dem perfekta för både vardag och fest. Örhängena mäter 2 cm i höjd och 2 mm i bredd, vilket ger en sofistikerad och diskret look som ger en lyxig touch till varje look. Ett klassiskt smycke som passar alla stilar och som enkelt kan användas för att komplettera din look.