Spirale Pianura Piccolo Necklace
- Varumärke:
- Sif Jakobs Jewellery
- Produkttyp:
- Halsband
- Mer information:
- Justerbar
- Bredd:
- 18 mm (1,8 cm)
- Längd:
- 16,3 mm (1,63 cm)
- Färg:
- Guldfärg
- Material:
- Guldpläterat sterlingsilver 925
- Artikelnummer:
- SJ-N2588-YG
- EAN:
- 5710699092112
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
Sif Jakobs Jewellery
Sif Jakobs Jewelry grundades 2009 i Köpenhamn av guldsmeden Sif Jakobs, som ville kombinera italiensk elegans med skandinavisk minimalism. Varumärket skapar högkvalitativa smycken med fokus på tillgänglig lyx, som kännetecknas av skulpturala former och gnistrande zirkoner. Sortimentet omfattar ringar, örhängen, halsband och armband och drivs av värderingar som hantverk, elegans och självförtroende, och sticker ut med sin distinkta lyster och sitt moderna uttryck.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guldpläterat sterlingsilver 925
Guldpläterat sterling silver 925 är äkta sterling silver (92,5% silver) med ett tunt lager guld på ytan, vilket ger ett varmt guldfärgat utseende. Guldplätering görs vanligtvis med guld i cirka 18-22 karat, så färgen kan variera i ton. Eftersom beläggningen är en yta bibehålls finishen bäst med varsam användning och rätt skötsel.
Mer om Spirale Pianura Piccolo Necklace
Spirale Pianura Piccolo Necklace från Sif Jakobs Jewellery är det rena, osmyckade alternativet till Spirale Piccolo - samma spiraldesign och samma delikata proportioner på 16,3 x 18 mm, men här står den polerade metallen ensam utan zirkoner. Det är ett halsband som talar genom form och finish snarare än glitter och glans.
Halsbandet finns i rodiumpläterat 925 sterlingsilver eller 18 karats guldpläterat 925 sterlingsilver med justerbar längd. Det rena metalluttrycket ger hänget en tidlös, skulptural karaktär - tillräckligt subtilt för att bäras varje dag, tillräckligt karaktärsfullt för att alltid kännas speciellt. Det fungerar naturligt på egen hand som ett diskret, sofistikerat statement och är lätt att kombinera med andra halsband för en mer personlig, lager-på-lager-look.
Sif Jakobs Jewellery bär varumärkets distinkta DNA: mötet mellan skandinavisk enkelhet och italiensk elegans - smycken som kombinerar tidlös design med ett distinkt modeuttryck och tillför en touch av lyx till vardagen.
När du köper Spirale Pianura Piccolo Necklace hos A-Hjort får du en enkel bytesservice och personlig kundservice som gör din köpupplevelse trygg och enkel - oavsett om du väljer ett smycke till dig själv eller som en gåva som kommer att bli ihågkommen.