Spirale Pianura Ring
- Varumärke:
- Sif Jakobs Jewellery
- Produkttyp:
- Ring
- Ringstorlek:
- 50 Euro size
- Färg:
- Guldfärg
- Material:
- Guldpläterat sterlingsilver 925
- Artikelnummer:
- SJ-R2590-YG-50
- EAN:
- 5710699092204
- Fri frakt vid köp över 499 kr
- Möjlighet till presentinslagning för 29 kr
- 60 dagars returrätt
Sif Jakobs Jewellery
Sif Jakobs Jewelry grundades 2009 i Köpenhamn av guldsmeden Sif Jakobs, som ville kombinera italiensk elegans med skandinavisk minimalism. Varumärket skapar högkvalitativa smycken med fokus på tillgänglig lyx, som kännetecknas av skulpturala former och gnistrande zirkoner. Sortimentet omfattar ringar, örhängen, halsband och armband och drivs av värderingar som hantverk, elegans och självförtroende, och sticker ut med sin distinkta lyster och sitt moderna uttryck.
Vattentäta smycken
"Vattenresistenta smycken" är smycken som tål en hög grad av vardagsvatten - som handtvätt och lätt regn - utan att snabbt ändra utseende. Allt handlar om material och yta. Rostfritt stål och massivt guld tål vanligtvis vatten bättre än pläterade smycken, t.ex. guldpläterade. I vissa fall används även följande PVD-behandling (Physical Vapour Deposition), där en mycket tunn, hård beläggning "binds" till ytan och kan ge bättre slitstyrka än traditionell beläggning - men det är fortfarande en yta som så småningom kan slitas ut beroende på användning. Smycken med stenar, pärlor eller lim bör i allmänhet hållas torra.
Guldpläterat sterlingsilver 925
Guldpläterat sterling silver 925 är äkta sterling silver (92,5% silver) med ett tunt lager guld på ytan, vilket ger ett varmt guldfärgat utseende. Guldplätering görs vanligtvis med guld i cirka 18-22 karat, så färgen kan variera i ton. Eftersom beläggningen är en yta bibehålls finishen bäst med varsam användning och rätt skötsel.
Mer om Spirale Pianura Ring
Spiral Pianura Ring från Sif Jakobs Jewellery är till för dig som vill ha en ring med ett spiralformat, dynamiskt formspråk och ett rent, polerat metalluttryck. Spiraldesignen ger ringen en levande, organisk karaktär som skiljer den från de mer klassiska släta ringarna - ett medvetet designval som ger rörelse och intresse till en annars minimalistisk look.
Ringen finns i rodiumpläterat 925 sterlingsilver eller 18 karats guldpläterat 925 sterlingsilver i EU-storlekarna 50-60. Det rena metalluttrycket utan zirkoner låter formen tala för sig själv - tillräckligt tidlös för att hålla, tillräckligt karaktärsfull för att alltid kännas speciell. Den fungerar starkt på egen hand som ett stilfullt statement och är perfekt att kombinera med andra ringar från Sif Jakobs-universumet för en mer personlig, komplex ringstapel.
Spiral Pianura Ring ingår i AW25-kollektionen och representerar Sif Jakobs förmåga att ge även en enkel, osmyckad design maximal effekt enbart genom form och proportioner.
Sif Jakobs Jewellery bär varumärkets distinkta DNA: mötet mellan skandinavisk enkelhet och italiensk elegans - smycken som kombinerar tidlös design med ett distinkt modeuttryck och tillför en touch av lyx till vardagen.
När du köper Spiral Pianura Ring hos A-Hjort får du en enkel bytesservice och personlig kundservice som gör din köpupplevelse trygg och enkel - oavsett om du väljer ett smycke till dig själv eller som en gåva som kommer att bli ihågkommen.